Pahra پهره

news about balochistan

Saturday, September 23, 2006


ثروتی ماندگار اما
موضوع:
يکشنبه پانزدهم مرداد 1385 20:20
ثروت
خرما به عنوان یک میوه ویژه همواره مورد توجه بوده است خداوند بارها در قران مجید از درخت نخل و خرما یاد کرده است و پیامبر اسلام نیز روایات زیادی در خصوص خرما و خواص و فواید زیاد آن بیان فرموده اند. همچنین امروزه خرما مورد توجه متخصصین امور تغذیه و دیگر رشته های بوده و میباشد امروزه خرما و مواد بدست اماده از آن به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم در صنایع مختلف نظیر مواد غذایی و آشامیدنی و صنعتی و پزشکی کاربرد دارند. سرشار بودن خرما از مواد عالی قندی و ویتامینهای بلقوه و دیگر مواد مورد نیاز بدن این محصول را به عنوان یک مکمل غذایی و یا یک غذای کامل بیان مینماید.
بلوچستان یکی از رویشگاه های طبیعی درخت نخل و خرما میباشد تا جایی که حتی میتوان بوته های نخل وحشی را در جای جای این منطقه یافت. خرما در بلوچستان در گذشته به عنوان قسمتی از غذای روزانه مردم محسوب میشده. خرما دیدگاهی مقدس در میان مردم بلوچ دارد و از آن به عنوان یکی از نعمتهای خواص خداوند یاد میکنند.وجود نخلستانهای وسیع خرما در جای جای بلوچستان از جمله ایرانشهر سراوان و نیکشهر و ایراندگان دلیل این سخن میباشد.خرمای رویش یافته در بلوچستان همواره به عنوان بهترین خرمای جهان معرفی گردیده است اما.... متخصصین فائو در یکی از بازدیدهای خود از نخلستانهای سراوان بعد از مشاهده خرمای مضافتیی که در نخلستانهای این شهر بعمل امده بود تعجب فراوان خود را اینگونه بیان داشتند که فکر نمیکردیم در جایی مانند بلوچستان که از لحاظ منابع آبی خیلی ضعیف میباشد خرمایی به این زیبایی و به این خوشمزگی و طراوت بعمل اید . اکه باید ذکر نمایم خرمای مضافتی بلوچستان از نظر وزن و طراوت و وجود مواد عالی غذایی از دیگر خرماهای موجود در ایران رتبه ای بالاتری را به خود اختصاص داده است. که همین امر موجب انتخاب خرمای مضافتی بلوچستان به عنوان بهترین خرمای موجود در جهان میباشد . بازدید کنندگان فائو چنان در بحت و حیرت بودند که چگونه است که این محصول با بی توجهی مسولین وقت به باد فراموشی سپرده شده است و فقط عده ای سودجو با خریداری ان و بسته بندی در جعبه های با نامهای جعلی اقدام به فروش آن با عنوانی غیر واقعی را مینمودند که امروزه خوشبختانه با همت و تلاش مردم سخت کوش بلوچستان شاهد این گونه فعالیتهای نیستیم. از محصول خرما در بلوچستان تولیداتی مانند شیره و یا شهد خرما همچنین حلواها و شیرینیهای متنوعی ساخته میشود که در نوع خود قابل مقایسه با هیچ نوع شیرنی از لحاظ طعم و مزه و وجود مواد عالی غذایی نمیباشند . همچنین امروزه در بسیاری از کشورها از خرما انواع نوشابه و انواع دارو تهیه میشود.
میتوان با احیایی نخلستانهای قدیمی در بلوچستان و احداث نخلستانهای جدید اشتغالی بزرگ در بلوچستان بوجود آورد که این امر بجز همکاری بلوچ مردمان محقق نخواهد شد.
پس باید در این خصوص دستانمان را در
دست هم بگذاریم و اندیشه های
سبزمان را برای به بار نشستن
هامین هدف بزرگمان یعنی
بلوچستانی آباد
همراه هم سازیم.

http://www.ngaran.blogfa.com/

0 Comments:

Post a Comment

<< Home